Paulovnija je poreklom iz Kine. Ime je dobila po Ani Pavlovni, kćerki ruskoga cara Pavla I. Veruje se da je paulovnija najbrže drvo na svetu po brzini aastu. Godišnji prirast je oko 1m. Dostiže visinu od oko 25m, sa širinom krošnje od oko 10m. Listovi su neobično veliki, srcoliki, s dlačicama sa gornje strane. Koren je prilično jak i razgranat. Cveta u maju, pre listanja. Zato je drvo veoma dekorativno kada se na granama nalaze samo cvasti sa zvonastim, ljubičastim cvetovima. Čaure sa semenom sazrevaju u kasnu jesen i na drvetu ostaju sve do proleća. U prvoj godini već dostiže visinu od 3-4,5 metra.
Paulovnija je drvo izbora za pošumljavanje Kine, Australije, Nemačke, Amerike i Paname. Projekat pošumljavanja Kine ovim čudesnim drvetom doveo je do povećanja proizvodnje hrane za 30% u ravnicama i zaustavljanja erozije na oko 3 miliona hektara zemlje.
Danas postoji zasađena ogledna plantaža na severu Vojvodine u peskovitom tlu. Cilj je bio da se ispita i dokaže uspešan rast paulovnije i na lošem tlu u čemu se i uspelo.
Prema dosadašnjim saznanjima ako se za useve stablima naprave zakloni od vetra i smanje njegovi udari za 30%, povećava se vlažnost oko 10%. Ako se stabla postave na odgovarajućoj udaljenosti unutar njive sa posejanom pšenicom, prinos se povećava za 7-12%.
Ogromno lišće paulovnije je odlična stočna hrana i đubrivo. Ako se na 1 ha posadi 50 stabala ovoga čudesnog drveta, za 10 godina se dobije 20-30 kubika kvalitetnog drvaeta. Prema rezultatima ispitivanja ako se od paulovnije naprave briketi, dobije se ogrev sa energetskom vrednošću uglja.
Uredio: MPG71
Zanimljivo, boja predivna uz to vrlo korisno.
prelepo!
Pozdrav za Jasminu i Draganu!
Reblogged this on Добро дрво.
Hvala, Nataša!
U dvorištu moje osnovne škole bila je jedna takva plava lepotica i često je virila na mene kroz prozor 🙂 Hvala za podsećanje 🙂
I to je lepa korist od ovoga posta.
Fantastično izgleda.
kako mugu da narucim drvo i koliko kosta
[…] Reblogged from agroekonomija: […]