Na prostoru površinskog kopa uglja Drmno u Kostolcupronađene su delovi skeleta mamuta, koje je prilikom kopanja oštetio rudarski bager.
Arheolozi s u Viminacijumu bilu su iznenađeni i oduševljeni kada su utvrdili da se zaista radi o fosilu mamuta. Iznenađenje je tek sledilo posle jake kiše u ponedeljak, koja je sprala blato niz liticu kopa i omogućila aheolozima da pronađu ostatke još pet ovih velikih praistorijskih životinja. Uz skelet Vike, koji je pronađen na ovom lokalitetu 2009. godine, ovo je zasad čak sedam fosila nađenih u Viminacijumu.
Prirodnjaci kažu da je po svoj prilici reč o epohalnom otkriću prvog groblja najvećih sisara, koji su ikada hodali zemljom. Mamuti su, kao i slonovi, prevaljivali neverovatne razdaljine da bi uginuli na istom mestu, gde su stotinama godina umirali njiovi preci.
What an amazing discovery!
If you like to know more about it, I recommend the web site of Natural History Museum in Belgrade (www.nhmbeo.rs) & one of our experts for mammoths – Ms Sanja Alaburic, curator. Greetings from Belgrade & Natural History Museum :D.
Thank you!
You welcome 😀
Tatjana, vratila sam jedan Vaš komentar na ovaj post iz nepoželjnih.
Hvala. Vec duzi period mi se to desava kod vecine blogova koje pratim, ali osim obavestenja blogerima da prekontrolisu svoje kante i vaseg pracenja tzv. spam poste – slabo sta mogu da uradim. Hvala jos jednom :OK:.
Meni se to, Tatjana, isto dešava preko pola godine s tim da na nekim blogovima mogu da ostavim komentar, a na nekim ne. Na stranim mi ne ostaju komentari.
Viminacijum je veoma bogato nalazište. Mnogo toga , osim mamuta, može se videti. Preporuka svima da obiđu ovo nalazište.Treba istaći da je profesor Korać zaslužan za to što se Viminacijum nalazi na svetskoj arheološkoj mapi.
Gamche, stvarno je za preporuku poseta Viminacijumu. Ja sam uživala u razglednju iskopina i grandioznosti toga naselja iz prošloti.
Kako je tužna njihova priča! 😦
SVET JE IPAK NASTAO NA NASIM PROSTORIMA, PORED SAMOG vIMINACIJUMA I RIMSKIH ISKOPINA, KOJE BI SVI MORALI VIDETI, SADA I OVO GRANDIOZNO OTKRICE. SAMO DA PARA PA DA NAPRAVIMO SVETSKO CUDO.
Arheologija mi je jedna od omiljenih oblasti interesovanja, ali se arheolozi bave nekim malo drugacijim nalazima. Koga zaista ineteresuje tema, najbolje je da se obrati koleginici Sanji Alaburic iz Prirodnjackog muzeja koja je strucnjak upravo za mamute, o kojima je ovde rec.
As an archaeologist, I would love to find mammoths in one of my excavations. 🙂
Come to Viminacium in Serbia.